Otevření gymnázií Europea a Pontia

Vznik nového evropského gymnázia Fostra Europea a prvního česko-ukrajinského gymnázia Fostra Pontia podpořil i ministr školství Mikuláš Bek.

Na odpoledním koktejlu, který se konal 7. května v hotelu Aria, představil majitel skupiny Fostra Stanislav Pavlín společně s ředitelkou gymnázií Fostra Sandrou Keyzlarovou dvě nové školy – gymnázium zaměřené na evropské hodnoty Fostra Europea a první česko-ukrajinské gymnázium Fostra Pontia. V průběhu odpoledne byly představeny vize a cíle obou škol.

Slavnostního aktu symbolického přestřižení pásky se zúčastnili ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, radní pro školství a sport Hlavního města Prahy Antonín Klecanda a Chargé d’affaires Ukrajiny v České republice Vitalij Usatyj.

Mezi hosty, kteří přišli podpořit nově otevřené školy a popřát jim a jejich budoucím studentům mnoho úspěchů byli i zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nebo předsedkyně dozorčí rady mediálního domu Czech News Center Libuše Šmuclerová.

„Moc děkuji za tuhle iniciativu, jako bývalý ministr pro evropské záležitosti mám dvojnásobnou radost, že se zde potkávají dvě mé vládní agendy krásně pohromadě a přeji vám, ať školy vzkvétají,“ popřál školám ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek

„V České republice máme hodně studentů z Ukrajiny, kteří chtějí všeobecné vzdělání a my jim ho zatím nemáme kde poskytnout, takže jsem opravdu rád, že Fostra jim ho nabízí,“ řekl radní pro školství a sport Hlavního města Prahy Antonín Klecanda

„Je v České republice více než 500 tisíc občanů Ukrajiny, především ženy a děti, takže otevření česko-ukrajinského gymnázia je opravdu důležité, protože poprvé budou mít naše děti možnost učit se češtinu, ale budou vytvořeny takové podmínky, ve kterých nezapomenou ukrajinštinu,“ řekl na slavnostním odpoledni Chargé d’affaires Ukrajiny v České republice Vitalij Usatyj

Fostra Pontia je prvním česko-ukrajinským gymnáziem v České republice, které které vzniklo ve spolupráci s velvyslanectvím Ukrajiny a bude se věnovat mezinárodním vztahům, především rozvoji evropského partnerství, českému a ukrajinskému kulturnímu kontextu, komunikaci, umění, kultuře a kritickému myšlení. V každé třídě gymnázia Fostra Pontia bude podpůrný lektor ovládající ukrajinský i český jazyk, aby studentům poskytoval během výuky podporu, která jim pomůže lépe porozumět a dosáhnout studijních úspěchů.

Nově otevřené gymnázium Fostra Europea stojí na evropských hodnotách a nabízí svým studentům vedle všeobecného vzdělání i studium strategických oblastí podporovaných Evropskou komisí, jako jsou digitální technologie, ekologie a udržitelnost, mezinárodní vztahy a globální politika. Vedle těchto oblastí bude výuka gymnázia Fostra Europea zaměřená také na rozvíjení jazykových dovedností a mezikulturní dialog. 

Ve druhém kole přijímacího řízení mohou žáci podávat přihlášky na obě školy v období od 20.5. do 24.5.